Share this post

Práca svadobného fotografa

Fotoaparát má dnes hádam každý, takže rovnako každý má aj osobnú skúsenosť s fotením. Veď čo je na tom zložité? Namierim, stlačím spúšť, nahrám do počítača a rozpošlem cez sociálne siete. Na stretnutí so svadobným fotografom sa potom mnohí len ťažko vedia zbaviť porovnávania ceny za fotenie s ich vlastnou fotografickou skúsenosťou. Asi netreba zdôrazňovať, že fotografická práca nie je len „mačkanie spúšte“ a napálenie fotiek na DVD. Čo vlastne všetko obnáša práca svadobného fotografa? Skúsme si to priblížiť cez chronologický popis práce na jednej svadbe.

Prípravy

Na začiatku je stretnutie s klientom. Dobrý fotograf sa snaží už v tejto fáze získať čo najviac informácií, aby fotenie čo najlepšie odrážalo preferencie a povahové vlastnosti snúbencov. Dôležitú úlohu zohráva empatický prístup fotografa a tiež aj jeho bohaté skúsenosti z iných svadieb. Výber miesta na fotenie musí zohľadňovať nielen požiadavky snúbencov, ale aj logistické obmedzenia a estetické nároky. Profesionálny fotograf si často ide pozrieť miesto na fotenie ešte pred svadbou, hľadá vhodné pozorovacie uhly, všíma si polohu slnka, dĺžku tieňov, predstavuje si umiestnenie snúbencov v krajine, či druh techniky, ktorý bude potrebovať. Táto „predvizualizácia“ je nesmierne dôležitá, keďže na samotnom fotení sa fotograf môže sústrediť výlučne na zachytenie pekných momentov a atmosféry.

Svadobný deň

_MG_6924Prácu fotografa počas svadobného dňa môžeme prirovnať k výkonu profesionálneho športovca. Celodenné nasadenie je psychicky aj fyzicky vyčerpávajúce hlavne kvôli neustálej koncentrácii na správne nastavenie techniky, dianie pred fotoaparátom, ale aj dianie mimo záber (správny fotograf má oči aj na chrbte). V každom okamihu sa fotograf sústredí na niekoľko vecí súčasne, musí predvídať situáciu, hľadať si správne miesto a tiež aj rozmýšľať nad kreatívnym stvárnením aj tých najbanálnejších momentov. Viac krát pri fotení svadby mi asistovali kamaráti a len niekoľko z nich bolo ochotných podstúpiť takto náročný deň ešte raz. Vyčerpaný fotograf odchádza zo svadby a neraz ho čaká ešte dlhá cesta domov. Hlavná časť práce však len začína.

 

 

 

 

Postprodukcia

Postprodukcia

Najskôr prichádza triedenie fotiek. Dobrému fotografovi záleží, aby ste dostali len tie najlepšie zábery a zároveň, aby výber fotiek rovnomerne zachytával celý priebeh svadby a všetkých vašich hostí. Táto na prvý pohľad jednoduchá činnosť si vyžaduje množstvo času, keďže fotograf nemôže dať len na prvý dojem. Prvotný výber si nechá uležať a s odstupom sa k nemu vráti, aby znova posúdil vhodnosť každej jednej fotky. Takto „preosiate“ zábery sú pripravené na postprodukciu. Každý, kto aspoň trochu rozumie súčasnej fotografii, si uvedomuje, že digitálne fotografie sú len „polotovary“ a každý jeden záber sa musí správne uvariť v kuchyni fotografických editorov. Pedantne upraviť jednu fotku si často vyžaduje aj niekoľko desiatok minút. Pri stovkách fotiek narastie čas strávený za počítačom do astronomických dĺžok. Rôzne editovacie „urýchľovače“ vedia uľahčiť hrubú prácu, každá fotka je však jedinečná a vyžaduje špecifický prístup. Fotografická postprodukcia samozrejme nie je mechanický proces a vyžaduje si veľa kreatívnej práce, ktorá častokrát nemá priamočiary priebeh. Je úplne bežné, že z jednej fotografie sa spraví aj niekoľko rozdielnych návrhov. Klient však dostane len jeden – najlepší. Pri úpravách individuálnych fotiek si fotograf musí ustrážiť aj celkový štýl a atmosféru, akou pôsobí výsledná séria fotografií. Zladiť fotky do jedného harmonického celku je snáď tá najzložitejšia časť práce. Posledná fáza práce je export fotografií do výsledného formátu a príprava webovej galérie, či fotoknihy. Znova sa nejedná len o nejakú mechanická prácu. Výber fotografií na web (do fotoknihy) by nemal byť len náhodnou sériou fotografií, ale mal by rozprávať príbeh svadobného dňa, tak aby zaujal aj ľudí, ktorý na svadbe neboli. Pri vzhliadnutí profesionálne pripravenej webovej prezentácie dokážete nanovo zažiť atmosféru svadobného dňa so všetkými jej krásnymi pocitmi.

Posúvame sa neustále vpred

Do práce svadobného fotografa patrí aj údržba techniky (všetko musí byť vždy v 100% poriadku) a predovšetkým neustále vzdelávanie sa a hľadanie nových inšpirácií. Dobrý svadobný fotograf sa snaží nielen zdokonalovať v technike fotenia, ale aj pracovať na budovaní vlastného umeleckého štýlu. Zabezpečenie najnovších softvérov a fotografickej techniky je vo vysokom konkurenčnom prostredí fotografie nevyhnutnosťou. A to je v stručnosti príbeh vzniku svadobných fotiek. Práca svadobného fotografa neprebieha len počas svadobného dňa. To je len tá povestná „špička ľadovca“, pod ktorou sú ukryté stovky hodín náročnej práce. Myslite na to, keď sa vám bude zdať cena za fotenie privysoká.

Text: Martin Šveda
Foto: Martin Šveda, František Peťko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *