Share this post

Peak design Travel Tripod

Uviesť v týchto dňoch na trh produkt z edície Travel, mi prišlo trochu ako nie najlepšie načasovanie. No stalo sa a cestovateľský statív od Peak Designu je po dlhom vývoji oficiálne v predaji. Zároveň v tejto ťažkej dobe značka dokonca venuje celý zisk z prvých 4 dní predaja na pomoc v boji proti Covid 19.

Aký teda je ?

Bez zbytočnej skromnosti musím povedať, že na prvý dotyk bezkonkurenčný.

Rozmermi, remeselným prevedením, inovatívnymi riešeniami. Poznám málo firiem, ktoré dokážu zmeniť pravidlá hry a prísť s niečím novým tam, kde to človek nečaká. Popruhy na fotoaparát doplniť kotvičkami Anchor Links, vymyslieť univerzálny Capture Camera Clip, brašne, batohy….. Nepoznám veľa fotografov, ktorí s touto sympatickou značkou nemajú nejakú osobnú skúsenosť. Sám využívam k spokojnosti množstvo produktov a pred pár dňami pribudol do môjho portfólia aj statív, ktorý som chcel priznávam pôvodne odignorovať. Nie je to pri mojej práci vec, ktorú využívam denne. Nejaký karbónový statív totiž doma hodený už mám. Využívam ho sporadicky pri foteniach produktov, interiérov, sem tam na krajinku. Považoval som ho doteraz za také to “nutné zlo”, ktoré so sebou nosím častokrát zbytočne a tiež ho všelikde zabúdam a následne hľadám. No zo sympatií k značke, zvedavosti, nakoniec som neodolal a objednal….

Poďme vybaľovať

Peak Design to s balením svojich produktov vždy vedel. Rozbaľovanie sú zakaždým také malé Vianoce.

V slušivom čiernom kartónovom tubuse, na ktorom sa nachádzajú základné informácie o produkte, nájdeme statív zazipsovaný v “spacáku” z príjemného materiálu. Na dotyk pripomína neoprén. Keď obal prevrátite naopak, možno uvidíte aj murénu:) Pôvodne som ju tam teda nečakal. Chcel som len odfotiť obal ukrývajúci z vnútornej strany vrecko s kľúčom, ktorý slúži pre údržbu a tuning statívu a v dodatočnom postprocese na mňa doma z fotky vyplávala:)

Samotný statív pôsobí spoľahlivo, pevne, nohy nemajú žiadnu vôľu a chodia príjemne tuho. V zloženom stave može slúžiť pokojne aj na obranu vlasti, rodiny, majetku, čohokoľvek, čo vám je drahé. Statívová hlava je jednoduchá, bez zbytočných koliesok a kurvítok, až si dávam otázku, prečo nikoho nenapadlo vyrobiť toto už skôr? Prvý pocit po vybalení je minimalizmus, dizajn, spoľahlivosť. Niečo mi hovorí, že tento statív už budem nosiť so sebou radšej a častejšie. Zamknutie fotoaparátu v hlave je oveľa rýchlejšie, než pri štandardných pákových, či guľových hlavách. Stačí nacvaknúť a poistnou maticou zároveň utiahnuť.

V portrétnom režime môže byť na príťaž tvarovaný spodný profil statívovej hlavy s tromi planžetami. Rozsah otáčania fotoaparátu na statíve v tejto polohe je ohraničený samotným profilom, ako je to vidieť na fotografii. Mňa osobne to však nerušilo.

Statív v praxi

Všetky režimy statívu sa menia veľmi ľahko a pohodlne.

Či už chcete rýchlo pripevniť k statívu mobilný telefón, uchytiť fotoaparát dolu hlavou, či skrátiť stredovú tyč pre fotografovanie tesne nad zemou. Taktiež ergonomické rozloženie zámkov na nohách statívu je navrhnuté tak, aby ste ich vedeli odomknúť súčasne jedným pohybom prstov naraz. Prsty pekne zapadnú do zámkov a sedia, ako “riť na šerbel”. Travel Tripod od Peak Designu naozaj nie je svojmu názvu nič dlžný. Kto hľadá malý, kvalitný a na priestor v batožine úsporný dizajnový statív s doživotnou zárukou, ten bude určite spokojný. Je otázka či pre krajinára, ktorý fotí s panoramatickou hlavou, kameramana so sliderom, či pre iného náročného užívateľa so špecifickými nárokmi splní očakávania. To si však už musí každý zvážiť sám.

Statív budem používať súkromne na cestovanie a turistiku. Pracovne na fotenie interiérov a produktov. Oproti doteraz používanému karbónovému statívu Genessis C1 si síce v technických parametroch /hmotnosť, max. užitočná výška/ a výrazne vyššej cene pohorším, ale vobec mi to nevadí. Získavam totiž ďaleko pevnejšiu, spoľahlivejšiu a na miesto v batožine úspornejšiu alternatívu. Určite budem so statívom fotiť častejšie a radšej. A o to predsa ide.

Balenie obsahuje

 • Kartónový tubus
 • “Fusak” s kľúčom na údržbu/tuning statívu
 • Plastový klip s integrovanou dvojicou inbusových kľúčov
 • Magnetický zámok s háčikom, ktorý je uchytený na spodnej časti stredového stĺpiku
 • Držiak pre mobilný telefón
 • Statívová doštička PD Standard Plate

Technické okienko

 • nosnosť: 9,1kg
 • výška statívu bez vytiahnutého stredového stĺpika: 130,2cm
 • výška statívu s vytiahnutým stredovým stĺpikom: 152,4cm
 • low mód po skrátení stredového stĺpika: 14cm
 • váha: 1,27kg

Príplatkové príslušenstvo

 • Ultralite Conversion Kit – 3 odľahčené plastové/gumové pätky pre konverziu na ľahký malý statív
 • Universal Head Adapter – adaptér pre možnosť výmeny za inú ľubovoľnú statívovú hlavu
 • Spike Feet Set – výmenné hroty pre fotenie na ľade, hladkých skalách a sypkom povrchu
 • Travel Tripod Tool Kit – skladací inbusový kľúč /4mma 2,5mm/
 • Travel Tripod Phone Mount – náhradný držiak mobilného telefónu so šírkou až 9cm
 • Travel Tripod Bag – náhradné mäkké prepravné púzdro

A nejaké subjektívne mínusy na záver ?

Nech to nevyzerá, ako by som ho dostal zadarmo…

 • Inbusový kľúč je naozaj pekný a funkčný, ale tomu plastovému klipu, v ktorom je zasunutý nejak neviem uveriť. Pár milimetrov chýbalo a zmestil by sa do stredového stĺpika k držiaku mobilného telefónu. Rozhodol som sa preto zatiaľ ho so sebou nenosiť, aby som ho nestratil.
 • Okrem vyššie spomenutého klipu je plastový aj kruhový prstenec guľovej hlavy na zafixovanie fotoaparátu prostredníctvom statívovej doštičky v hlave statívu. Zrejme je plast zvolený, kvôli zníženiu trenia o hliníkové telo hlavy pri zamykaní. Na statív výrobca poskytuje doživotnú záruku, tak asi to je ošéfované. Len proste pri tom hliníku a karbóne ma ten plast ako bývalého strojára trošku ruší:))
 • Vyššia cena oproti statívom s podobnými parametrami od konkurenčných značiek. Statív Peak Design Travel Tripod však dizajnom a prevedením vlastne na trhu ani nie je s čím porovnávať:)

Poznámka na záver

Použitá technika:

 • Fotoaparát Nikon Z6
 • Objektív Nikkor S 85mm/F1,8.
 • Nasvietené s Rotolight Neo 2,

Recenzia bola vytvorená v spolupráci s našimi partnermi:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *