Share this post

This is custom heading element

Tak, ako sú nové trendy v prípravách svadby, napríklad svadba na nejakú tému, svadba na netradičnom mieste, odklon od tradičných jedál…, sú aj trendy v svadobnej fotografii. Máloktorý pár si na fotografiách zo svadby nepotrpí a stačí im, keď im to nafotografuje niekto z rodiny, kto si nedávno kúpil zrkadlovku a nemá skúsenosti. Snúbenci si vyberajú fotografa podľa svojho vkusu a podľa jeho portfólia. Niektorí si želajú krásne farebné fotografie, iní majú radšej svadbu zachytenú reportážnym spôsobom, plnú čiernobielych momentiek, nájdu sa aj tí, ktorí kladú dôraz hlavne na štylizované portréty a zručnosti fotografa v retušovaní… Prečítajte si, aké sú trendy dnešnej doby.

Foto: Kurt Konrad
Foto: Kurt Konrad

Zaľúbené pohľady do očí, smiech, slzy šťastia nielen u mladomanželov, ale aj u hostí… Emócie sú neodmysliteľnou súčasťou svadby, ale nie každý fotograf ich dokáže zachytiť tak, aby pôsobili emotívne aj na diváka, donútili ho sa zamyslieť a neboli odfotografované a upravené gýčovo. Emotívna fotografia dokáže vyrozprávať celý príbeh. Hlavne emotívne momentky zo svadobného dňa majú väčšinou pre mladomanželov a rodinu väčšie čaro, ako niektorý zo štylizovaných portrétov.

Ak túžite po svadbe plnej emócii, možno sa Vám zapáči trend premietať po večeri hosťom na bielej stene, alebo plátne Vaše fotografie od detstva až po spoločné dovolenky a zásnuby.

 

 

 

 

Trend štylizovaných fotografii

V predošlom článku si môžete prečítať, kedy je najlepšie štylizované fotografie fotografovať.

Trend je fotografovať v krásnych presvetlených interiéroch nejakého zámku, kde dnu cez veľké okná prenikajú lúče svetla. Fotograf sa tu môže kreatívne realizovať napríklad aj so siluetami, s veľkým schodiskom, s odrazmi vo veľkých zrkadlách na stenách.

Do módy sa dostáva aj trend netradičných fotografií, či už miestom, alebo nápadom. Pri väčšine z nich treba mať náhradné šaty, alebo ich fotografovať až po svadbe a šaty mať kúpené, nie požičané. Viete si predstaviť ohadzovanie sa farbami, blatom, skok s padákom, bungee jumping, let v balóne, raftovanie, potápanie sa, horolezectvo a to všetko v svadobnom prevedení? Pre niektoré páry sú to obľúbené činnosti počas víkendov, dovoleniek, niektoré by si to práve chceli vyskúšať kvôli originálnym fotografiám a zažiť niečo nezabudnuteľné. Netradičné priestory sú napríklad aj opustené budovy, steny s graffity, kde si pár môže nasprejovať svoje mená. Populárne je aj fotografovanie v lese, nie len portréty, ale aj detaily na nohy páru, kontrast vyhrnutých svadobných šiat a trekkingových topánok. Netradičné fotografie nápadom sú napríklad fotografie v jazere, splývajúci manželia na hladine, držiac sa za ruky.

Trendom je fotografovať na miestach, ktoré páru pripomínajú nádherné spomienky. Miesto, kde sa prvý krát stretli, kde mali prvé rande, prvý bozk, alebo prežili romantický víkend v Prahe, víkend v Tatrách, dovolenku pri mori, výlet do Benátok…

Vintage fotografie pôsobia zaujímavo. Požičaný kabriolet, alebo retro bicykel pekne poslúžia na štylizované fotografie napríklad na poľnej ceste.

Foto: Peter Čegiň
Foto: Peter Čegiň

Štylizované svadobné fotografie, fotomontáže, ktoré pôsobia, ako z moderného sci-fi filmu plného počítačových efektov, ste mohli zazrieť na internete, hlavne vďaka zdieľaniu na sociálnych sieťach. Utekajúci mladomanželia a hostia napríklad pred tyranosaurom rexom, náletom Ufo, transformermi a mnoho ďalších… Chceli by ste aj vy skúsiť nafotografovať podobné fotografie? Vyberte si fotografa, ktorý má s fotomontážami skúsenosti a rátajte s tým, že úprava jednej takejto fotografie trvá niekoľko hodín a možno bude musieť fotograf kúpiť nejaké obrázky z foto banky.

Animované štylizované gif fotografie? Prečo nie. Technika sa volá pixilácia. Fotograf položí fotoaparát na statív a spraví viac fotografii za sebou, pár stojí na mieste, ale na každej fotografii je nejaká časť zmenená, napríklad pohnú rukami, alebo sa vetrom pohne len závoj a spodok šiat. Fotograf fotografie pospája v počítači a vznikne zaujímavá animácia, statické objekty spojené s pohyblivými časťami.

Pre veľmi odvážnych je trend spálenia svadobných šiat.

Milí snúbenci, nevybrali ste si, alebo sa neviete rozhodnúť? Skúsený fotograf vie páru poradiť s nápadom, ale aj povedať, čomu by sa mali vyhnúť, lebo s tým nemá dobré skúsenosti, napríklad piknik so šampusom, rekvizity ako dáždnik, vejár…

Rekvizity

Zabavte sa pri štylizovanom párovom fotení, alebo vyhraďte hosťom časť na zábavu. Moderné je použiť napríklad masky na paličke. Tie si môžete vyrobiť aj sami z farebných kartónov, ktoré dostanete v lepších papiernictvách. Vystrihnete fúzy, červené pery, tvar škrabošky na oči, rôzne nápisy a nalepíte ich na špajdle. Môžete k nim pridať napríklad obyčajné lupy, ktoré fotenie oživia zväčšením úsmevu, alebo oka. Spestrením sú aj tabuľky s farebnými kriedami, na ktoré sa môže kresliť, alebo napísať nejaký odkaz. Takéto kreatívne vecičky oživia celkový fotoreport zo svadby, zabavia hostí, ktorí nimi budú s radosťou fotografovi pózovať. Pekne k tomu poslúži aj paravan zo sadrokartónu, oblepený tapetou so zaujímavým vzorom, s vyrezanými okienkami na pózovanie, orámovanými prázdnymi rámikmi na obrazy.

Foto: Marek Suchý
Foto: Marek Suchý

V modernej svadobnej fotografii sa často používa fotografovanie cez výklad, cez sklo, odrazy v lesklých povrchoch, fotografovanie siluet proti svetlu… Zaujímavé fotografie vzniknú aj vtedy, ak má fotograf väčšiu časť pred objektívom zakrytú niečím z popredia, tá je na fotografii rozmazaná a v medzere je ostrý hlavný motív. S takýmito fotografiami sa môže fotograf vyhrať napríklad pri prípravách nevestinho make upu a účesu.

Minimal

Vraví sa, že menej je niekedy viac. Minimal je vo fotografii čoraz populárnejší. Viac sa pracuje s priestorom, netradičnou kompozíciou a pár môže byť na fotografii maličký. Dokonca nemusí byť vedľa seba a ani na rovnakom poschodí. Populárne sú napríklad sály kina, divadla. Aj v lese, na lúke, vo vode sa dá s takouto kompozíciou spraviť zaujímavé fotografie. Je to hlavne o videní fotografa.

 

 

Čiernobiele fotografie

Moderné full frame digitálne zrkadlovky v kombinácii so svetelnými objektívmi dokážu fotografovať aj pri slabších svetelných podmienkach bez blesku, vďaka dobrej kvalite obrazu a vysokým hodnotám iso. (Čím vyššie iso, tým je síce na fotografii viac šumu, ale fotograf môže fotografovať v horších svetelných podmienkach.) To kreatívnym fotografom umožňuje naplno využiť ich fotografické oko, hrať sa so svetlom, tieňom a priniesť zo svadobného dňa zaujímavú reportáž.

Foto: Pavol Delej
Foto: Pavol Delej

Čiernobiele prevedenie fotografiu zjednotí. Hlavne pri momentových fotografiách môže byť na fotografii chaos, čo sa týka príliš veľa farieb, vecí v priestore a oči sa nevedia poriadne sústrediť na hlavný motív. Vtedy je výhoda spraviť fotografiu čiernobielu. Čiernobiele fotky tu boli, sú, aj budú. Sme na ne zvyknutí aj vďaka starým rodinným fotografiám, preto sa výborne hodia napríklad na tradičnú dedinskú svadbu.

Aj spomínané emócie krásne vyniknú v čiernobielom, alebo mierne sépiovom odtieni.

Fotograf by mal fotografovať farebne a robiť úpravy v počítači, lebo fotografie spravené na čiernobiele nastavenie v digitálnom fotoaparáte môžu byť málo kontrastné a pôsobiť šedivým dojmom.

Kedy sa čiernobiela nehodí? Je to na cítení a videní fotografa. Námetom sa farebne hodia hlavne spoločné fotografie rodiny s mladomanželmi, aby vyniklo ich oblečenie. Aj detaily na kyticu, svadobnú tortu, výzdobu, jedlo…

 

Chcete zaujímavé farebné fotografie?

Foto: Pavol Delej
Foto: Pavol Delej

Na to je dobré myslieť už pri výbere miesta na obrad a na hostinu. Samozrejme že fotografie z „komunistického“ úradu a hostiny v budove s nezaujímavým málo vyzdobeným interiérom, osvetleným iba bežným stropným svetlom, budú pôsobiť nudnejšie, ako fotografie zo svadby v krásnom kostole a hostinou niekde v kaštieli. Čím viac vkusne spravenej výzdoby interiéru s množstvom detailov, tým bude fotoreport zo svadby pestrejší.

Detaily oživia foto report zo svadobného dňa a stávajú sa čoraz populárnejšie. Preto sa nebojte originálnych menoviek, prestierania, darčekov pre hostí… Stôl s krásne naaranžovanými modernými koláčikmi v štýle muffinov a rôznych farebných cukroviniek je nie len raj pre oči hostí, ale aj pre fotografa. Aj fotografie snubných prstienkov krásne vyniknú na kontrastnom farebnom pozadí.

 

 

 

Foto kniha, alebo fotografia na veľký formát?

Dnešné trendy fotografii nekončia len úpravou a odovzdaním potlačeného DVD. Online stránky na tlač fotografii ponúkajú širokú škálu, ako zvečniť Vaše fotografie. Najobľúbenejšie sú napríklad foto knihy, alebo tlač niektorej fotografie na veľký formát. Zaujímavý je aj foto kalendár. Ako poďakovanie rodine sa hodí napríklad magnetka na chladničku, alebo hrnček s fotografiou.

Trendy vo fotografii idú stále vpred. Kedysi moderné štylizované fotografie sa dnes už môžu považovať za gýč. Napríklad hranie sa s perspektívou, ako držať zapadajúce slnko v dlaniach, nevesta držiaca ženícha v dlani, alebo ženích nevestu v pohári na sekt a k tomu všetkému zvolený rámik bez citu. Kráčanie s dobou sa odzrkadľuje aj na portfóliu fotografov a je len na Vás milí snúbenci, pre aké fotografie a ktorého fotografa sa rozhodnete. Nezabúdajte, že tí vychytení majú obsadené termíny aj na rok dopredu.
Veronika

Comments (5)

 • matej Reply

  Svadobna fotografia je osobita, na zaklade videnia fotografa. Je jedno co je trend a co nie. Kazdy klient ma tiez ine predstavy a vnucovat mu niektore veci nie je dobre. Nasmerovat mozeme. V clanku sa pise, ze piknik, sampus uz nie je trendy. teraz ma kazdy druhy fotograf na snimkach trapne fuziky a pusinky, kazdy treti par lezie do vody. nakoniec to vacsina prezenie nejakych zltym filtrom, doplni lens flare v editore a je z toho vintage a kazdy to chce. Slnecniky sa nahradili fotacikmi, vejare salockami….A stylizovane fotografie sa robia predsa stale. Samozrejme nie je to taky hnus ako z 90-tych 🙂 Ved v com je rozdiel, ked nevesta drzi slnko alebo ich nahanaju sci fi prisery. Autorka clanku by sa mala hlbsie zamysliet o tom co pise, a zobrat to globalnejsie…Za nadcasovy clanok sa to jednoducho povazovat neda. Bolo tu retro, dnes je to vintage. pozor, aby to zajtra neboli tie 90-te 🙂
  Osobne mam rad reportazny charakter, pribeh, emocie. Nie maslicky, kolaciky, kvietocky, salocky….Ja viem, vyzeraju dobre, farebne a castokrat mozu zakryt ostatne nedokonalosti…A oko laika nezbada nic – urobi sa vata, napeni sa to, paci sa to kazdemu 🙂 Ale vysledkom je len kopirovanie v podobe fuzikov, pusiniek lup, mafinkov, masliciek, topanociek.. Pride mi to monotonne. Prispevok nema znevazovat pracu svadobnych fotografov, ale ma nabadat k zamysleniu o tom kopirovani, ci vytvoreni si vlastneho rukopisu…Ved saty zavesene na vesiaku a kytice foti predsa kazdy 🙂

  4. januára 2014 at 0:59
  • Veronika Reply

   Samozrejme sa zamýšľam nad tým, čo píšem, hľadám informácie. Robila som aj anketu, čo ľudia považujú za trend v svadobnej fotografii a väčšina odpovedí aj od fotografov, aj od nefotografov bola, nafotiť za čo najlacnejšie, alebo si zavolať niekoho z rodiny, priateľov bez skúseností fotiť… Článok, ani nemá byť nadčasový, keďže sú to trendy dnešnej doby a o rok, dva môže prísť, alebo pribudnúť niečo nové. “ teraz ma kazdy druhy fotograf na snimkach trapne fuziky a pusinky, kazdy treti par lezie do vody.“: Tak to už je trend, keď to má každý druhý. Tiež osobne mám rada svadbu zachytenú reportážnym spôsobom, aj o nej sa tu píše. Nikomu nič článkom nevnucujem, veď sa tam v úvode píše aj o tom, že si snúbenci vyberajú fotografa podľa vkusu a portfólia. Určite ináč vníma článok fotograf a ináč pár, ktorý si do malého kompaktíku, alebo mobilu spraví akurát niekoľko „cvakov“ na dovolenke. Článok je hlavne určený budúcim nevestám a samozrejme aj ženíchom, aj keď väčšinou je žena tá, ktorá si sadne za počítač a vie stráviť aj hodiny googlením o svadbe, fotografoch a hľadaním inšpirácii… A práve takej žene môže tento článok pomôcť pri výbere fotografa a možno aj nápadov na svadbu. A už je na nej, či sa rozhodne pre niektorý z trendov, alebo má v hlave obraz svojej vysnívanej svadby a pôjde si za ním. Každý z fotografov ASSF má svoj osobitý štýl, je si z čoho vyberať.

   6. januára 2014 at 1:36
 • Henrich Reply

  Trend je ako móda. Opakuje sa dookola a len málokedy prinesie niečo nové, inovatívne či ešte doteraz nevídané.
  Vybrať si fotografa a jeho fotografie len zato, lebo sa to práve TERAZ považuje za trendy a „cool“ je nezmysel. Tým chcem len povedať, že každý by mal sa mal riadiť tým a dostať to čo sa mu páči, a nie to čo sa považuje za módne.

  18. apríla 2015 at 10:16
 • Tom Reply

  Tak hlavne sa zamyslam nad podstatnou vecou, aka asociacia a este svadobny fotografi: kto ju vytvoril a preco tam nie su nasi najlepsi fotografi? Trendy vo fotografii, ved pohode, moct tak svadbu nafotit na nejaky stredoformat, plus najlepsie na film. Bohuzial sa tu skoro stale pretlaca ten zastaraly a sterilny FF Canón…

  19. marca 2018 at 12:43
  • Marek Reply

   Aky Canon? Sa zobudte, ved Canon je jeden z najspolahlivejsich fotoaparatov na trhu. Stale sa foti dokonca aj na 5D Mark II..

   19. marca 2018 at 12:46

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *