Share this post

This is custom heading element

Asi Vás na úvod prekvapila tak rezolútna odpoveď, ale po prečítaní nasledujúcich riadkov mi určite dáte za pravdu.

Poďme sa najprv pozrieť, čo máme rozumieť pod “svadobným foto-zoznamom”. Väčšinou ide o zoznam, ktorý obsahuje desiatky položiek s detailným popisom fotografických scén, ktoré treba odfotiť. Napríklad:

  • Mama nevesty pripína závoj
  • Prvý pohľad ženícha na nevestu
  • Nevesta v zrkadle a v pozadí družičky

Jednoducho sa jedná o akýsi presný plán toho, čo všetko by malo byť zachytené na fotkách. Kľúčovým problémom takéhoto svadobného foto-zoznamu je, že namiesto zachytenie jedinečnej atmosféry a prirodzených momentov sa fotograf sústredí na štylyzovanie jednotlivých záberov v zozname, aby si ich mohol podvedome “odškrtávať”.

… takže záber na prstienky na rukách by sme mali, teraz nasleduje výskok vo vzduchu a potom záber ako mladomanželia utekajú po lúke…

Svadobní fotografi sú vo všeobecnosti kreatívni ľudia, niektorí viac, iní menej, avšak všetci sa snažia vytvárať hodnotné – umelecké – fotografie. A umenie sa predsa nedá nadiktovať, keďže vychádza z duše, nie z akéhosi zoznamu.

Poviete si, že to je síce pekné, ale ako potom budete mať istotu, že dostanete všetky fotografie, ktoré chcete mať zo svojej svadby?

V provom rade by ste mali dôverovať vášmu (skúsenému) fotografovi, ktorí zaiste zažil desiatky svadieb a vie, ktoré zábery je potrebné urobiť. Nemusíte sa báť, že zabudne odfotiť výmenu prstienkov, či prvý svadobný tanec. To sú kľúčové zábery a váš fotograf by to mal vedieť. Pokiaľ nie, poobzerajte sa radšej po niekom inom.

Okrem spomínaných kľúčových záberov je dobré, ak sa na stretnutí s vašim fotografom porozprávate aj o špecifeckejších záberoch, ktoré sú pre vás dôležité. Môže to byť fotka s babičkou, alebo s domácim miláčikom, ktorú jednoducho veľmi túžite mať. Mimo týchto plánovaných záberov nechajte fotografovi voľnú ruku a riadťe sa jeho pokynmi. On sám najlepšie vie, ktorý uhol záberu je vhodný a ktoré miesto je kompozične zaujímavé.

Ak ešte stále nie ste presvedčený a máte pocit, že potrebujete dlhý svadobný foto-zoznam, učite si neužijete naplno váš svadobný deň. Počas fotenia sa len budete sústrediť na odškrtnutie všetkých položiek v zozname a namiesto prirodzených záberov plných emócií a jedinečnej atmosféry budete mať len množstvo banálnych záberov. V konečnom dôsledku, ani vy, ani fotograf nebudete spokojný.

Pokiaľ však necháte foteniu prirodzený priebeh a budete sa venovať len vychutnávaniu amosféry svadobného dňa, krásne zábery sa objavia sami a váš fotograf ich môže zachytiť prirodzeným spôsobom. To je vždy lepšie, ako odškrtávanie si jednotlivých póz s neprirodzenými usmevmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *