Share this post

Kedy je najlepšie fotiť svadobné portréty?

…toto je otázka, ktorú dostávame od vás pravidelne. Pokúsim sa vám na ňu odpovedať. Je niekoľko možností, kedy môžete fotiť svadobné portréty.

Prvá možnosť

Prvou možnosťou je fotenie svadobných portrétov v deň svadby. Častokrát si na vaše svadobné fotografie vyhradíte cez dve hodiny vášho času cca okolo obeda. Je to medzera po obliekaní a predtým ako ma prísť k odpytovaniu od rodičov, prípadne pred príchodom hostí. Osobne si myslím, že je to jedna z tých v úvodzovkách horších variant. Veľakrát sa ukracujete hlavne o svoju pohodu, ktorú môžete doma mať s rodinou a priateľmi. Niekedy dochádza k zbytočnému stresovaniu z nedostatku času. Netreba zabúdať ale, že na svadobných portrétoch nestojí celá svadba. Je to čerešnička na torte. Samotné fotenie niekedy netrvá ani tak dlho, ako presuny a prestoje pri fotení. Samozrejme, pokiaľ z časového hľadiska nie je možné fotiť v inom čase, tak samozrejme treba tento čas využiť. Chápem, že nie každá z vás má šaty dlhšie ako na deň svadby alebo máte svadbu v neskorú jeseň/zimu a vonku je skoro tma.

Séria fotená okolo obeda na priamom slnku, čo je cítiť aj na fotografiách. Ak sa nemáte, kde skryť a fotenie máte na priamom slnku, tak ľudia väčšinou trocha žmúria a potia sa na tvári. Niekedy je veľkou záchranou prostredie, v ktorom fotíte. Napríklad tieto fotografie som fotil na Chlebe v Malej Fatre. Dá sa samozrejme aj schovať pred priamym slnkom napríklad v nejakom lesíku, parku alebo v hore.

Druhá možnosť

Druhou možnosťou je ísť fotiť svadobné portréty v deň svadby, ale až k západu slnka. Vo fotografickom slovníku sa nazýva tento čas ako zlatá hodinka. Pokiaľ máte svadbu v prírodnom prostredí, stačí aj 15 minút na to, aby vznikli skvelé fotografie. Niekedy viac ani netreba. Buď môžete fotiť len večer, ak viete, že v deň vašej svadby má byť priaznivé počasie alebo si to dať ako skvelý doplnok k prvej možnosti. Túto možnosť považujem za taký zlatý stred.

Túto sériu fotografii som fotil v makovom poli neďaleko miesta konania svadby. Svadba bola pod stanom, z ktorého do makového poľa bolo asi 5 minúť pešo. Fotili sme cca 20 minút a vzniklo veľa skvelých záberov.

Tretia možnosť

Treťou možnosťou a tou najlepšou, ak si potrpíte na vaše svadobné portréty, je fotiť ich v iný deň ako máte samotnú svadbu. Máte dostatok času na to, aby ste navštívili viacero lokalít. Nemáte žiadny stres z toho, že sa musíte niekam ponáhľať. Môžete za vašimi fotografiami vycestovať v podstate kamkoľvek a kedykoľvek, ak máte svoje šaty/oblek .Túto možnosť v poslednej dobe využíva čoraz viac svadobných párov.

Túto sériu fotografii sme fotili niekoľko dní po svadbe. Bola už neskorá jeseň. Miesto fotenia sa volá Podskalský Roháč. Výhoda tohoto miesta je, že z lúky na vrchol, aj keď sa to zdá vysoko, je cca 40 minút +/- šlapania pešo. Tento kopec je skvele orientovaný priamo na západ slnka. Fotenie trvalo cca 1,5 hodiny. Mali sme veľa času, aby sme si našli miesta na fotenie a myslím, že sme ho využili na maximum za ten čas.

Je už len na vašom rozhodnutí, ktorá z možností vám je najsympatickejšia.

Všetkým želám veľa šťastia pri pripravovaní svadobného dňa.

S pozdravom

Ján Rábara
Člen ASSF

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *