Share this post

This is custom heading element

Na adresu svadobných fotografov často zaznieva výčitka, že sú “príliš drahí”. Svedčia o tom mnohé reakcie neviest na svadobných portáloch, ale aj snaha fotografov vyčerpávajúco obhajovať cenu svadobného fotenia rozpisom nákladov. Asi netreba zdôrazňovať, že pre kvalitnú prácu potrebuje fotograf investovať do špičkovej techniky a že jeho práca nespočíva len v “nacvakaní” záberov, ale aj v časovo náročnej práci za počítačom. Avšak nemyslím si, že je správne, ak sa na cenu za fotenie nazerá ako na sumu nákladov, ktorú si fotograf ľubovoľne navýši o niaku maržu. Pri takomto pohľade budú mať ľudia aj tak pocit, že“toľko to predsa stáť nemôže” a fotografi budú frustrovaní z toho, že sa stalé znova a znova musia v očiach svojich klientov obhajovať zdôrazňovaním vysokých vstupných nákladov. Skúsme sa však na to pozrieť z inej perspektívy.

Usporiadanie svadby nie je práve najjednoduchšou ani najlacnejšou spoločenskou udalosťou. Každý, ktorý si tým prešiel, mi dá učite za pravdu. Každá mašlička, či koláčik niečo stojí a to ani nehovorím, že pri organizovaní svadby sa vyskytne aj množstvo neplánovaných položiek. Do dlhého svadobného zoznamu položiek si ľudia zaradia aj náklady na fotografa či kameramana a kedže sú to v porovnaní s ostatnými položkami vyššie sumy, prichádza následné rozhočenie a pocit, že “to predsa nemôže stáť rovnako ako “150 rezňov”, či 5-členná svadobná kapela.

Čo sa však stane po svadbe? Najskôr dohrá svadobná kapela a kým vám bude znieť posledná melódia v hlave tak zvednú všetky kvety svadobnej výzdoby. Posledný rezeň si dáte, keď vyčerpaný rozdáte všetky výslužky s koláčikmi. Váš dokonalý make-up si zmyjete nad ránom a ani váš účes to neprežije dlhšie. Svadobné šaty vám síce ostatnú visieť v skrini, ale už nikdy nebude príležitosť si ich obliecť. Všetky veci, ktorým ste pred svadbou venovali tak veľa úsilia sa behom okamžiku stanú minulosťou. Ostatnú vám však fotografie (resp.video) a ich hodnota bude s postupujúcim časom len narastať.

Na prácu svadobného fotografa by sa nemalo nazerať rovnako ako na ostatné položky organizovania svadby. Keď robíte nákup v supermarkete, nepribalíte si k nemu aj umelecký obraz. A nie sú snáď kvalitné svadobné fotografie rovnako hodnotným umeleckým dielom ako obraz od maliara? A rovnako ako sa asi nikto nepozerá na cenu za originálny obraz cez súčet spotrebovaných farieb a času pri malovaní, tak podobne aj cena za svadobné fotky nie je výsledkom ekonomických prepočtov nákladov a ziskov.

Zavesiť si v izbe krásny umelecký obraz nie je povinnosť ani nevyhnutnosť. Je to prejav túžby po kráse umeleckého diela, ktoré bude natrvalo obohacovať váš domov. Mať na svadbe fotografa tiež nie je povinnosť, ale prejav túžby zachytiť spomienky na váš svadobný deň hodnotným a originálnym spôsobom.

Zdroj: petapixel.com / Pavel Kounine, wedding photographer and filmmaker, Toronto, Canada
Text preložil a upravil: Martin Šveda
Foto: členovia ASSF

Comments (6)

  • Marki Reply

    Podla mna je to v tom clanku velmi zle vysvetlene. To ze fotky vydrzia dlhsie ako „rezen“ a ze ide o umelecke dielo nehovori nic o cene. Davnejsie som cital ovela lepsi zahranicny clanok na tuto temu. Zacal vypoctom foto vybavy a jej ceny, pokracoval tym, ze sa neplati len za X hodin fotenia, ale aj XX hodin postprodukcie, dalej ze to nie je suma, ktoru svadobny fotograf dostane 2x do tyzdna cely rok, ale ide o sezonnu pracu, z ktorej treba vyzit aj mimo sezony a pod.

    12. februára 2015 at 14:22
    • admin Reply

      Vyratavat cenu za fotenie cez naklady na techniku znamena, ze kvalita fotografii a osobity vklad ich autora vobec nie su dolezite a ze fotenie je len „technicka disciplina“, ktora ma konecnu cenu. Ak by som takto uvazoval dalej, tak staci, ak si fotograf kupi drahu techniku a hned si moze pytat za fotenie viac. Ani ta najdrahsia technika vsak nezaruci, ze klinti dostanu kvalitne a hodnotne fotografie. K dalsej poznamke len tolko, ze klientov vobec nemusi zaujimat, kolko svadieb za rok fotograf spravi a ze cez zimu nema robotu. Dobry fotograf ma robotu po cely rok 😉

      13. februára 2015 at 10:12
  • Marek Zalibera Reply

    Autor clanku chce poukazat, ze fotografia ako druh umenia sa nezaklada len na produkcnej casti, ale jednoducho kazdy fotograf dava svoj jedinecny vyraz do samotnej fotografie. Fotografia ako taka sa nedokaze porovnavat medzi sebou ako obycajny tovar alebo sluzba. Z clanku citim, ze ide o akusi osvetu pre vsetkych objednavatelov, aby neporovnavali dielo ako nejaky kus tovaru vylozeny v regali hypermarketu. Ani jedna fotografia nema svoje generikum ide o jedinecne dielo, ktore sa neda zopakovat Vzdy bude nejaky badatelny rozdiel.
    Chapem aj prispievatela/ Marki / robit nieco bez zisku nema zmysel len sa zbytocne deformuje trh. Ani najdrahsi slovensky svadobny fotograf sa nevyrovna cenotvorbe zapadneho fotografa v jeho „kvalitativnej triede“ pricom naklady na tech. mame porovnatelnu niekedy aj drahsiu.
    Samotny vyrobcovia fotoaparatov mylne svojou propagaciou nabudzuju taky dojem, ak si kupim kvalitny fotoaparat budem aj hned fotograf. To je ako keby som povedal chirurgovi, kupov skalpela mozem hned operovat.
    Prajem dobre svetlo.

    14. februára 2015 at 11:05
  • miroslava Reply

    No neviem neviem..
    „Všetky veci, ktorým ste pred svadbou venovali tak veľa úsilia sa behom okamžiku stanú minulosťou. “ Ale práve tie veci vám pomáhajú robiť dobré fotky – či šaty, či makeup alebo kapela, pri ktorej sa ľudia bavia – a práve tým sa stávajú aj večné.
    A či sa jedná o umenie, v prvom rade, je samozrejmé, že sa od fotografa očakáva istá zručnosť, cit a skúsenosť, tak ako aj od kuchára, kameramana, hudobníka….veď predsa neprenajímate techniku, ale fotíte. Ale či sa v tom zhone, čo je na svadbe dá hovoriť o umení v pravom zmysle slova je naozaj diskutabilné a naozaj, urobiť čiernobielu fotku či fotku s „bokehom“ ešte nie je umenie, ale základná zručnosť. A ešte mi nedá nespomenúť, ak sa vám aj podarila nejaká ta „viac umelecká“ fotka pri nejakej svadbe, nedá sa garantovať, že sa vám podarí aj pri inej.
    Či je fotograf drahý? Každý kto robí svoju robotu dobre, to už je umenie a zaslúži si svoju odmenu.
    Ešte odporúčam článok, ktorý krásne ukazuje rozdiel medzi umeleckou fotkou a atraktívnou fotkou, ktorá však umením nie je :))
    http://www.marcelkonecny.com/je_fotograf_umelec/

    8. júla 2015 at 14:13
  • paulina Reply

    suhlasím s autorom článku, veľmi pekne napísané

    21. augusta 2015 at 16:28
  • Marek Hajkovsky Reply

    Podla mna je najdolezitejsou polozkou pri stanoveni ceny KNOW-HOW fotografa. Jeho osobny umelecky vklad a jedinecnost diela, ktore dokaze vytvorit. Pre profesionala je top technika samozrejmostou a aj ked sa toto tiez podiela na cene, ale pre mna az na poslednom mieste. Samozrejme aj dalsie veci ako cas, postproces atd…ale zaklad je specificke videnie a zachytenie okamziku.

    5. júna 2017 at 8:22

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *