This is custom heading element

Ak chcú snúbenci štylizované fotografie, tak sa musia dohodnúť s fotografom na nejakom nápade a vhodnom mieste. Ale kedy je najvhodnejší čas ich nafotografovať? Pred svadobným dňom, počas neho, alebo až po ňom?

c01[bra_highlight style=’highlight1′]Fotenie portrétov pred svadobným dňom[/bra_highlight] má svoje pre aj proti. Výhodou je, že si môžete na fotografovanie nechať dostatok času, aj celý deň. Môžete sa vybrať fotografovať na viaceré miesta a fotografie tak budú pestrejšie. Napríklad, keď je okolo obeda zvyčajne ostré slnko, sa dobre fotografuje v zaujímavých interiéroch s veľkými oknami, kde dnu preniká dostatok svetla. Fotografie vonku, napríklad na lúke, zas krásne vyniknú v podvečernom svetle západu slnka. Ak počasie nevychádza podľa vašich predstáv, je zamračené, schyľuje sa k dažďu, môžu vzniknúť zaujímavé zábery s dramatickou oblohou, všetko záleží na nápade, talente a skúsenostiach fotografa.

Ak pôjdete na spoločné fotografovanie jedným autom, máte po ceste dostatok času rozprávať sa. Rozprávať, nie len o vašich predstavách, ale sa aj bližšie zoznámite s fotografom, aj on s vami. To sa neskôr odzrkadlí aj na fotografiách zo svadobného dňa, lebo si už nebudete úplne cudzí, keďže na pred svadobnom stretnutí ste sa rozprávali o fotografovaní, predstavách, financiách a prvý dojem, ktorý ste si vy o fotografovi spravili aj on o vás nemusí byť úplne pravdivý.

Snúbenci by sa mali počas fotografovania hlavne uvoľniť. Mali by zabudnúť na povinnosti ktoré ich ešte čakajú po fotení a v svadobný deň , aby sa to neodzrkadlilo aj na fotografiách.

Nevýhodou fotografovania pred svadobným dňom je v tom, že nevesta by si nerada ušpinila svadobné šaty. Ak má nevesta dostatok financií aj na náhradné, je to výhoda a párik môže skúsiť s fotografom aj veľmi odvážne kúsky, ako napríklad fotografovanie vo vode, ohadzovanie sa blatom farbami…

Fotografovanie portrétov v deň svadby je ideálne pre snúbencov, ktorým stačí kratší čas na fotografovanie štylizovaných fotografii. Počet finálnych záberov je kvôli času väčšinou menší, ako keď sa fotí v iný deň. Fotografie možno nebudú nafotografované v najlepšom svetle, ale ich čaro bude spočívať v tom, že vznikli práve v tento veľký deň, ktorý páru prinesie množstvo zážitkov a emócii. Záleží hlavne na predstavách a požiadavkách, ktoré od fotografii pár očakáva. Profesionálny fotograf s veľa skúsenosťami určite vie klientom navrhnúť ešte vo veľkom predstihu pred svadbou, ako si v svadobný deň zorganizovať čas tak, aby sa stihlo aj fotografovanie portrétov a aby pár počas svadobného dňa mal pohodu a svoj deň si naplno užíval.

 

Ak si naplánujete fotografovanie okolo obeda v svadobný deň, nemusí vám to časovo vyjsť. Líčenie a účes sa môžu predĺžiť, ešte musíte ísť napríklad pre koláče, alebo sa ocitnete v nečakanej dopravnej zápche, ste vystresovaní, aby všetko dobre dopadlo… Takéto fotografovanie by ste si mali hlavne užívať a nie byť pri ňom v strese, ktorý by sa mohol na fotografiách odzrkadliť. Odzrkadliť aj na vašich tvárach, aj na fotografovi, ktorý musí pred fotografovaním ešte nachystať a rozložiť foto techniku, zvoliť na danom mieste vhodnú kompozíciu… Ak je fotograf v časovej tiesni , tak mu jeho „fotografické oko“ nefunguje tak, ako keď sa cíti v pohode a uvoľnený.

Jedna z možností je odbehnúť si na spoločné fotografovanie z hostiny. Po večeri, po prvom tanci, po tanci s rodičmi, sa už hostia zabávajú a nebude im vadiť, keď si mladomanželia na nejaký krátky čas odskočia, dokonca si ich neprítomnosť ani nemusia všimnúť. Často sa zaujímavé priestory na štylizované fotografie dajú nájsť aj v budove, kde sa hostina koná, alebo v jej blízkom okolí. Mladomanželia ich možno nevidia, ale fotograf svojim fotografickým videním áno. A keď k tomu použije napríklad externý blesk, prípadne aj s bielym dáždnikom na statíve a odpáli ho na diaľku, môžu vzniknúť veľmi pekné a aj netradičné fotografie v interiéri aj exteriéri. Výhodou takéhoto podvečerného fotenia je, že pár už má obrad za sebou, je uvoľnenejší, plný emócii a práve vtedy môžu vzniknúť zaujímavejšie fotografie, ako na doobedňajšom fotení. A ešte je veľké plus aj to, ak praje počasie a vonku je krásne svetlo pri západe slnka.

c04[bra_blockquote align=“]Fotografovanie štylizovaných fotografii po svadbe má tiež svoje výhody aj nevýhody.[/bra_blockquote]

Najlepšie je nefotografovať hneď v prvý po svadobný deň, lebo mladomanželia sú unavení po krásnom, ale dlhom dni aj noci. A hlavne majú plnú hlavu myšlienok. Páčilo sa všetkým, zabávali sa, docestovali všetci domov v poriadku, je všetko vyplatené, kto dovezie dary a kytice…? Najvhodnejšie je fotografovanie, až si mladomanželia prvé dni po svadbe vybavia čo majú, budú oddýchnutí a nechajú si na fotografovanie celý voľný deň. Aj fotograf je prvý deň po svadbe unavený, potrebuje sa vyspať, uložiť fotografie do počítača, zbežne ich pozrieť, začať triediť a upravovať.

Výhodou fotografovania po svadbe je, že už sa s fotografom poznáte, teda už ani nevnímate objektív a chováte sa prirodzene, nehanbíte sa, viete sa uvoľniť a práve vtedy môžu vzniknúť jedinečné fotografie. Ako bolo spomenuté na fotografovaní v pred svadobný deň, aj pri fotografovaní po svadbe je výhodou, že si môžete naplánovať fotografovanie na rôznych miestach.

Takže milí snúbenci, je to iba na Vás, ako sa rozhodnete. Hlavne aby bol výsledok podľa vašich predstáv a očakávaní.

 

text: Veronika Klimonová
foto: členovia ASSF

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *