Share this post

This is custom heading element

V tomto článku by som chcel osloviť všetkých svadobných hostí, ktorí sa rozhodli na svadbe kamaráta alebo príbuzného, urobiť pár fotografií. Podotýkam, že cieľom článku nie je zakázať fotografovanie na svadbe, to v žiadnom prípade. Nie je na tom nič zlé, pokiaľ sa však dodržujú určité pravidlá a odporúčania. Pokiaľ sa chystáte na svadbu a zvažujete, že budete fotiť, tak zadržte a prečítajte si tento článok až do konca.

Svadba patrí medzi veľmi významné udalosti v živote každého človeka, a tak je potrebné ho dôkladne fotograficky zdokumentovať. Aj preto si budúci mladomanželia často objednávajú niekoho, kto im ich svadobný deň zveční. Môže to byť profesionálny fotograf, kamarát či strýko, záleží od výberu mladomanželov. V každom prípade, pre všetkých ostatných hostí, ktorí sa rozhodli na svadbe fotiť, platia určité nepísané pravidlá. Tie vychádzajú nielen zo spoločenskej etikety, ale aj zo základov slušného správania. Dôkladne si, prosím, prečítajte a premyslite všetky nižšie uvedené návrhy k zamysleniu. Všetci okolo vás to veľmi ocenia.

Dôvody prečo na svadbe radšej nefotiť:

1. Naživo alebo skrz displej fotoaparátu – pohľad svadobného hosťa

Veľmi dobre si zvážte, či sa chcete tak jedinečnej udalosti zúčastniť naživo, alebo ju chcete pozorovať cez displej svojho fotoaparátu či mobilného telefónu. V podstate máte dve možnosti, a to vychutnať si vzácne chvíle, ktoré sa už nebudú opakovať naživo, alebo kvôli pár fotografiám či videu pozorovať celé dianie cez displej.

Pri prvej možnosti budete mať reálne spomienky, ktoré vám potom pripomenú fotografie alebo video a vôbec nebude prekážať, že nebudú vaše. Od toho je tam skúsený svadobný fotograf či kameraman, ktorý bol dokumentáciou poverený. V druhom prípade, budete mať síce pár fotografii alebo krátke video, ale ono vám vlastne nebude mať čo pripomenúť. Pretože ste ten okamžik osobne neprežil. A teraz sa pýtajte samých seba – čo je lepšie?

Obávate sa, že sa k vám fotografie nedostanú? V dnešnej dobe internetu, zdielania na sociálnych sieťach, e-mailu a mnohých ďalších komunikačných kanálov je viac než isté, že svadobné fotografie uvidíte. Ostatní vám ich radi obratom pošlú či nazdieľajú. Prečo teda nevyužiť možnosť osobného zážitku a jeho pripomenutia pomocou fotografií. Prečo sa o ne dobrovoľne pripraviť pre pár fotografií nevesty a ženícha?

2. Trocha spoločenskej etikety – pohľad nevesty a ženícha

Skúste myslieť aj na tých, ktorí vás na svadbu pozvali. Myslíte, že budú chcieť, aby pri obrade videli vaše telefóny namiesto vašich tvarí. Pozvali vás ako svoju rodinu, kamarátov, príbuzných, tých ktorých majú radi. A nie ako dokumentaristov s telefónom či fotoaparátom namiesto hlavy. Skúste sa vžiť do úlohy nevesty, ktorá prichádza k oltáru. Predstavte si jej pocity, keď väčšina hostí uprene hľadí do displejov a nikto sa jej nepozrie do očí? Ja osobne by som si pripadal ako atrakcia v zoo – teda niečo čo nemá s dôstojnosťou vážneho okamžiku nič spoločné. Pre mňa ako svadobného fotografa je to nepochopiteľná situácia.

3. Čo bude na fotografiách – pohľad fotografa

A teraz sa na to pozrieme z pohľadu fotografa. Čo bude na svadobných fotografiách? Bude tam k oltáru prichádzajúci ženích s nevestou a desiatky postáv s telefónmi, s tabletmi miesto hlavy. V horšom prípade to bude les telefónov nad hlavami hostí, ktorí uprene civia do displejov. Všetci ignorujú nevestu a ženícha. A to sa skutočne “nevyfotošopuje”. Nevesta potom prechádza špalierom, ktorý netvoria ľudia, ktorých má rada, ale skupinka anonymných dokumentaristov. Viem, že to trochu preháňam, samozrejme nie všetci na svadbe fotografujú (niekto natáča aj video). Počítajte však s tým, že fotograf fotí nielen nevestu a ženícha, ale aj všetko navôkol. A to, čo robia svadobní hostia bude na fotkách vidieť.

„Každá nevesta so ženíchom sa na vás tešia ako na svadobného hosťa, nie ako na večného dokumentaristu.“

Desatoro svadobného hosťa:

  1. Svadba nie je príležitosť na precvičenie tvojich fotografických schopností.
  2. Ucti si mladomanželov svojou účasťou pohľadmi do očí aspoň pri najdôležitejších chvíľach.
  3. Pri fotografovaní nebudeš neprekážať oficiálnemu fotografovi, ani zacláňať ostatným hosťom.
  4. Keď sa fotí skupina v ktorej máš byť, nebudeš v nej chýbať.
  5. Keď sa už rozhodneš fotiť, vypneš si všetky zvuky.
  6. Nebudeš pobehovať pri svadobnom obrade.
  7. Pokiaľ chceš urobiť pár fotografii obradu tak buď diskrétny a nenápadný (nefotografuj s tabletom).
  8. Na svadobných fotografiách ťa bude vidieť. Nemusíš si všimnúť, že ťa niekto fotí.
  9. Nezdržiavaj svojím fotografovaním priebeh svadby.
  10. V medzičase, keď sa nedeje nič oficiálne, foť čo chceš, no s mierou, nie si na svadbe sám.

Vyššie uvedené desatoro platí samozrejme len pre tie najviac oficiálne časti svadobného dňa (odobierka, obrad, krájanie torty, prvý tanec). V priebehu dňa, keď sa nič zásadného nedeje je voľná zábava, môžete ľubovoľne fotografovať a nikomu to nebude vadiť. Práve naopak, vaše momentky môžu byť veľmi zaujímavé. Obzvlášť v pokročilých večerných hodinách.

Zhrnutie a záver

Fotografovanie na svadbe nie je zakázané. Len pri oficiálnych momentoch zvážte, či nebude lepšie, udržať svoje fotografické túžby na uzde a ponechať to na oficiálneho fotografa. Pokiaľ to nemôžete vydržať, tak si nenápadne spravte jednu či dve fotky, čo úplne postačí.

Držte sa porekadla “všetko s mierou”. Vzácne a oficiálne momenty je lepšie užiť si naživo a naopak vo chvíľach foťte bez zábran, celkom ľubovoľne. V prípade, že by boli vaše fotografické ambície niekomu nepríjemné, určite vás bude informovať.

Možno hore uvedené považujete za samozrejmosť a čudujete sa, prečo tak preháňam. Fotím desiatky svadieb ročne a občas príde chvíľa, kedy by som tento manuál mal rád so sebou a rozdával ho všetkým okolo seba. Nie je to ale samozrejme vždy, deje sa tak len občas. Navyše musím uznať, že slovenskí svadobní hostia sú oproti svojim zahraničným kolegom veľmi disciplinovaní a slušní. Fotil som veľa slovensko-zahraničných svadieb a musím uznať, že tento článok by sa oplatilo písať skôr vo svetových jazykoch.

Pokiaľ máte rovnaký názor, zdieľajte prosím tento článok na sociálnych sieťach. Len tak docielime aspoň drobnej osvety medzi fotiacimi svadobnými hosťami.

Text+Foto: Ľuboš Ďurica

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *