Share this post

This is custom heading element

1. Talent

Fotografovanie nie je hra na husle, ani chémia. Povedať o niekom, že má talent, je preto pomerne subjektívne. Ak ale viacero ľudí – v ideálnom prípade uznávaných fotografov – skonštatuje, že tvoje fotografie sú originálne a zaujímavé, si na dobrej ceste. Názor, že máš talent, bude objektívny až vtedy, keď nebude iba tvoj vlastný.

2. Skúsenosti

Iste máš za sebou milióny bajtov dát na pamäťových kartách či stovky vyfotených filmov. Nezabudni však, že svadba je veľká udalosť, ktorú ľudia v hlavnej roli ženícha či nevesty zažijú málokedy – v ideálnom prípade len raz. Zodpovednosť pred svadobným párom za pamiatku na celý život je výlučne v tvojich rukách. Na začiatok, bez ohľadu na svoje sebavedomie, skús zopárkrát nafotiť svadbu z pozície asistenta. Tieto skúsenosti budú pre teba najužitočnejšie.

3. Sebavedomie

Možno by som mal dodať “zdravé”. Slúži fotografovi na svadbe aj na to, aby dokázal presadiť svoj názor v rôznych situáciách, ktoré si to vyžadujú na dosiahnutie hlavného cieľa: nafotiť pekné zábery. Na prvom mieste je ale vždy svadba a jej atmosféra, preto so sebavedomými organizačnými zásahmi narábaj veľmi citlivo.

4. Sebareflexia

Vo všeobecnosti táto cnosť tak trošku súvisí s uvedomením si miery svojho talentu. Ak ale hovoríme o praxi svadobného fotografa, ten sa musí vedieť pozrieť na svoju prácu aj kriticky. Vedieť prijať kritiku od druhých profesionálov, ale aj názory od amatérov, svadobčanov aj hostí a s potrebnou dávkou objektivity ich vyhodnotiť a využiť pre svoj ďalší rast – to je tá správna cesta.

5. Technika

Technika nerobí fotografa. O jeho kvalitách rozhoduje, či vie robiť zaujímavé, pekné, nevšedné alebo inak hodnotné fotografie. Ak fotíme svadbu “pankáčov”, ktorí si vyslovene želajú nafotiť svadbu na mobilný telefón, technika nehrá rolu. Za normálnych okolností si však svadba vyžaduje obrazový výstup na profesionálnej úrovni. Fotografie zhotovené na film alebo profesionálnou digitálnou zrkadlovkou sú obrazovo na neporovnateľne inej kvalitatívnej úrovni, než produkujú bežne dostupné a lacné fotoaparáty.

6. Vytrvalosť

Tá je nevyhnutná – a to vo viacerých situáciách, spojených s touto ušľachtilou prácou. Začínajúci svadobný fotograf sa musí pripraviť na prebdené víkendy a niekedy až 16 hodinové šichty s fotoaparátom v ruke, po ktorých nasledujú prebdené noci pri úpravách fotografií.

7. Nadšenie

Na záver to najdôležitejšie. Ak to chceš robiť pre peniaze, zanikneš v dave. Svadobné fotografie od teba budú bez nadšenia, zaujatosti svojou prácou a bez radosti. Tvoje fotografie nebudú mať šťavu a nesprostredkujú to, čo je počas svadobného dňa najdôležitejšie – unikátnu atmosféru. Navyše, ak to človeka nebaví, dlho pri fotografovaní svadieb nevydrží. Je to totiž celkom fuška.

Držíme palce!
ASSF

Text+Foto: Zdeněk Vozárik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *