Share this post

This is custom heading element

Portrétne fotenie je nenahraditeľnou súčasťou svadobného dňa a výkladnou skriňou hádam každého svadobného fotografa. Je to jedinečná príležitosť ako zachytiť radosť a krásu vašeho vzťahu a aspoň na chvíľu zabudnúť na všetky svadobné povinnosti.

Často krát však nie je jednoduché nemyslieť na svadobné stresy a nemať trému pred fotografom. Veď čo si budeme hovoriť, pre ženíchov to býva často nočná mora a svadobné fotenie by najradšej odložili na neurčito. Ako sa správne prichystať na svadobné fotenie? Ako sa vyhnúť nervóznemu prešľapovania pred fotoaparátom a fotenie si jednoducho užiť? Nasledujúce rady vám zaručene pomôžu.

delej011Nepózujte – buďte sami sebou

Snúbenci majú často pocit, že „nevedia ako sa majú tváriť“ a preto sa neprirodzene štylizujú do rôznych polôh, ktoré videli na nespočetnom množstve svadobných fotiek. Dobrá rada znie, zoznam póz radšej nechajte doma, nie je predsa dôležité, aby ste mali z každej možnej polohy jednu fotku. Fotky vo výskoku, ťahajúc ženícha za kravatu, či utekajúc pred dinosaurom môžu byť vtipné, ale sú takéto pózy pre vás prirodzené? Najkrajšie fotky vzniknú väčšinou neplánovane, nechajte sa teda uniesť situáciou a nepózujte. Nerozmýšľajte nad tým „ako by ste mali vyzerať“, buďte jednoducho sami sebou. Vyhnite sa najmä veľký gestám a strnulým polohám. Každý – čo len najmenší – pohyb, ktorý nie je pre vás prirodzený, bude na fotkách „kričať“.

Nevnímajte fotografa, ale len jeden druhého
© Photography PETER CEGIN

Nemusíte sledovať každý pohyb fotografa, ktorý často predvádza celkom zaujímavú gymnastiku. Chvíľku leží na zemi, lezie na múrik, či sa krčí v kroví. Nerátajte ani cvaknutia fotoaparátu. Uvoľnite sa, pozrite sa svojmu partnerovi do očí a vnímajte len jeden druhého. Pokiaľ vás fotograf nevyzve, nepozerajte sa priamo do objektívu. Najkrajšie zábery sú práve tie, z ktorých necítiť prítomnosť fotografa.

Nenechajte sa rušiť

mlynany_isvadbyAby vás pri fotení nič nerušilo, svoj mobilný telefón dajte niekomu s príbuzných a aspoň na chvíľu zabudnite na všetky svadobné povinnosti. Spravte si súkromie a svojich rodinných príslušníkov a svadobných hostí radšej na fotenie neprizývajte. Tiež zvážte, či chcete na fotenie zavolať aj kameramana. Pokiaľ sa bojíte trémy pred fotoaparátom, pred kamerou bude ešte väčšia. Dajte prednosť radšej kameramanovi, o ktorom viete, že uprednostňuje skôr prirodzené zábery pred filmovaním naaranžovaných momentov, inak sa môže vaše svadobné fotenie zmeniť na únavné opakovanie klapiek filmu. Spolupracujúce dvojice fotograf – kameraman sú nenahraditeľnou výhodou.

Menej je viac

Fúziky, balóniky, rámy od obrazov, či farebné okuliare sú častým doplnkom pri fotení. Často však kvôli snahe využiť všetky rekvizity, ktoré ste si priniesli, neostáva priestor pre vás samotných. Nedovoľte teda, aby vás veľké množstvo rekvizít „vytlačilo“ z fotenia. Rekvizity sú síce vhodným spestrením, vyberajte ich však s citom a najmä vzhľadom na celkovú tématiku svadby. Westernový klobúk bude na elegantnom fotení v zámockom parku vyzerať naozaj nepatrične. Svadobné fotenie je snáď jediný okamih svadobného dňa, ktorý máte len pre seba. Nenechajte sa počas neho rušiť a užite si ho ako vaše najkrajšie rande. Okrem prirodzených a krásnych fotografií budete môcť z takéhoto fotenia načerpať energiu do nadchádzajúceho svadobného kolotoča.

resMPport_060 ms14martin_sveda_fotograf_028

Text: Martin Šveda
Foto: Členovia ASSF

Comments (2)

  • Daša Reply

    Krásne napísané, presne sa s tým stotožňujem 🙂

    1. apríla 2014 at 17:18
  • Marek Zalibera Reply

    Pekne napisane fotograf nechce zo svadobneho paru urobit sochy aj ked takmer vsetko je stylizovane fotografom napriklad aj na ukazkach v clanku ale je vhodne ked fotograf nechal priestor na volny priebeh danej kompozicie. Fotografie tak posobia nenutene.

    1. mája 2014 at 11:59

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *