Share this post

This is custom heading element

Nie všetky svadobné pravidlá sú vytesané do kameňa. Tu sú niektoré, ktoré môžete bez obáv ignorovať.

1. Je to náš deň!

Áno, je to vaša svadba a vy by ste si ju mali naplánovať tak, aby sa páčila vám. Každý kto už plánoval svadbu vie, že to nie je jednoduché. Buďte si istí, že ak túto vetu vyslovíte pred vašimi blízkymi, vzápätí to oľutujete. Ak podporujú váš vzťah počas celej jeho cesty, je to dôvod dať im najavo, že to oceňujete. Vypočujte si ich rady a buďte pripravení urobiť niekoľko drobných ústupkov.

2. Každý detail musí byť dokonalý, jedinečný, ručne vyrobený, od srdca

To, čo odlišuje súčasné svadby od svadieb z minulých desaťročí je snaha o tematické zladenie svadby do jedného harmonického celku. Je skvelé mať svadbu prepracovanú do detailov, ale riešiť počas celého plánovania otázku: „Ktorý detail je na svadbu najlepší?“ vytvára stres a môže odviesť pozornosť od samotnej podstaty celej svadby. Obmedzte sa teda radšej len na niekoľko maličkostí, ktoré odrážajú, kto ste ako pár.

3. Musíte mať oblečené biele šaty

Je pravda, že takmer každý kto vidí dlhé biele šaty okamžite myslí na svadbu. Udržiavanie tejto tradície je úplne v poriadku, ale ak ste jednou z tých dobrodružnejších neviest, ktorým sa idea veľkých bielych “tortičkových” šiat so závojom nikdy nepáčila, necíťte sa pri výbere vašich šiat pod tlakom a kľudne siahnite po takých, ktoré odzrkadlia vašu osobnosť. Existuje veľa svadobných módnych návrhárov, ktorí vytvorili šaty v netradičných strihoch a rôznych farbách. Klasický závoj sa nebojte vymeniť za sponu s perkami či živými kvetmi, prípadne korunky z nich.

4. Najímanie talentovaných priateľov, je rovnaké ako najímanie profesionálov

Len preto, že je Facebook účet vášho priateľa (alebo rodinného príslušníka) plný krásnych krajinkárskych záberov či iných fotografií, neznamená to, že dosiahne rovnaký výsledok aj pri vašich svadobných fotografiách. Skúsený svadobný fotograf vie predpovedať každý váš krok dopredu. Nikdy tak nepremešká žiadny dôležitý okamih, ktorý sa už nezopakuje. To isté platí aj pre všetky ostatné kategórie. Samozrejme pomoc od vašej rodiny je vítaná, ale všetko, čo je pre vás naozaj dôležité, by malo byť ponechané na profesionálov. Pozrite sa na ich prácu a ak máte obavu vysokých cien služieb, buďte ohľadom svojho rozpočtu od samého začiatku otvorený a úprimný. Ak si to cenovo nemôžete dovoliť, spýtajte sa prípadne na odporúčania ich kolegov v nižších cenových kategóriách.

5. Ak ste boli na ich svadbe, budete ich musieť pozvať na tú vašu

Nemajte pocit viny z toho, že nepozvete niekoho na svadbu len preto, že vás oni pozvali na tú ich. Je to váš deň. Pozývajte ľudí, ktorí sú vám najbližší. Ak niekto predpokladá, že je pozvaný, dajte mu včas vedieť, že z dôvodu miesta alebo rozpočtových obmedzení ste museli znížiť zoznam hostí.

6. Svadobná koordinátorka je pridrahá

Nie len, že vám svadobná koordinátorka pomôže organizovať vašu svadbu a pripraví pre vás originálne nápady, ktoré urobia vašu svadbu jedinečnou, môže vám ušetriť aj stovky eur. Ako je to možné? Veľa svadobných koordinátoriek úzko spolupracuje s floristami, pekármi a inými profesionálmi či externými firmami, bez ktorých sa vaša svadba nezaobíde. Vzhľadom k ich blízkej spolupráci majú prístup k zľavám, ktoré vám môžu pomôcť ušetriť na svadobnom rozpočte. To už nie je zlý obchod, však? Ak si však nemôžete dovoliť najať koordinátorku na plánovanie kompletnej svadby, pouvažujte nad jej prítomnosťou aspoň v deň svadby. Vďaka nej si ju budete môcť užiť bez akýchkoľvek starostí a stresu.

7. “Urob si sám” vám ušetrí peniaze

Nenechajte sa zmýliť tým, že to čo si urobíte sami bude vždy najlacnejšie. Do úvahy treba brať hlavne čas, ktorý je potrebný na vytvorenie napr. 100ks pozvánok alebo menoviek na stôl. Predtým než začnete kupovať papier či kvety vo veľkom, skúste si urobiť prieskum, aby ste sa ubezpečili, či sa vzhľadom k investovanému času predsa len neoplatí najať niekoho, kto to urobí za vás.

8. Musíte mať rovnaký počet družičiek a družbov

Váš nastávajúci má desiatky priateľov a vám stačí aj pár blízkych priateliek. Neberte to tak, že musíte pozývať ďalšie len preto, aby ste ich popárovali. Jediné čo je dôležité je, aby ste mali na svadbe hostí, ku ktorým máte skutočne blízko.

9. DJ bude hrať príliš gýčovitú hudbu, zatiaľ čo kapela bude mať príliš dlhé prestávky

Pravdepodobne ste už počuli o svadbe, kde hral DJ zastaralú hudbu a zábava tak viazla . Ak sa rozhodnete pre DJ-a, preberte si s ním, ktoré piesne milujete a ktoré počuť nechcete. Môžete mu tak pomôcť zostaviť playlist, ktorý sa vám bude páčiť a zaručí skvelú party. Kým kapela hrá je tanečný parket plný, no akonáhle si urobí prestávku vyprázdni sa, a hostia sa začnú nudiť. To sa nestáva kvalitným kapelám, ktoré počas prestávky pustia hudbu podľa vašeho želania. Nie je možné vyhovieť hudobnému vkusu každého hosťa, preto sa riaďte tým vlastným.

10. “Do roka a do dňa“

Kto rozhodol, že 365 dní je ideálna doba k prechodu od „snúbenice“ k „žene?“. Toto rozhodnutie, kedy naplánovať váš veľký deň “D“ by malo byť založené na vašom osobnom spoločnom rozhodnutí, životnej situácii a úrovni pohodlia. Poznám páry, ktoré sa vzali po pár mesiacoch či niekoľkých rokoch, a v oboch prípadoch to bola pre nich tá správna voľba.

Text+ Foto: Ľuboš Ďurica

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *