Jozef Peniak

Nitra

Jozef PeniakFotografovaniu sa profesijne venujem veľmi intenzívne už niekoľko rokov. Som najmä svadobný, portrétny, a komerčný fotograf. V súčasnosti vyučujem fotografiu na Súkromnej strednej umeleckej škole v Nitre. Dlhodobo pracujem aj ako redaktor a recenzent fotografickej techniky slovenského portálu www.ephoto.sk. Organizujem fotografické workshopy, primárne zamerané na štúdiové svietenie a portrétovanie. Mal som tú česť stať sa prvým slovenským X-Photographer-om Fujifilmu.

Rád pracujem s ľuďmi. Jednou z mojich najväčších predností je schopnosť navodiť pri fotení pocit pohody a vďaka tomu portrétovaného zachytiť v prirodzenom výraze. Vo fotografii sa snažím o zachytenie toho rozhodujúceho „bressonovského“ okamihu, výrazu a emócie. Kompozíciu a technickú kvalitu pokladám za veľmi dôležité, no nie rozhodujúce zložky dobrej fotografie.
Štýl mojich fotografií je preto priamy. Používam iba nevyhnutnú mieru digitálnej retuše, nepracujem s počítačovou manipuláciou. To zaujímavé, surreálne, pravdivé alebo jednoducho hodné fotografovania, hľadám v každodennej realite a nie v digitálnych montážach. V ostatnom čase sa čoraz viac venujem reportáži a krajinárskej fotografii. V osobných projektoch dokumentujem svoje okolie ako i čoraz viac sa meniace európske Slovensko. Fotografiu pokladám za životný štýl.

 
WEB  www.jozefpeniak.sk
E-MAIL peniakfoto@gmail.com

Úkážka tvorby – fotograf Jozef Peniak